אלתר
הארגון למען העתיד הרחוק

מי אנחנו

אלתר, הארגון למען העתיד הרחוק, עוסק במחקר אקדמי ובהסברה כדי לזהות, לחקור, ליישם ולעודד פעולות מעשיות לשיפור העתיד הקרוב והרחוק.

הפעילות שלנו

ישראל מדורגת בין המדינות המובילות בעולם באחוז מהתמ”ג המוצא על מחקר ופיתוח מדעי. למרות היותה המדינה ה-100 בגודלה באוכלוסייה, ישראל מדורגת במקום ה-12 בעולם בתפוקה מדעית, החמישית בגודלה באקוסיסטמה טכנולוגית, ומוציאה את האחוז הגבוה ביותר מכל המדינות על תמ”ג המדע והטכנולוגיה. ככאלה, חוקרים, טכנולוגיה ועסקים ישראלים משחקים תפקיד גדול בעיצוב העתיד בעולם. עם זאת, התרבות הישראלית משגשגת באופן מסורתי דרך פעולה ומתמקדת בדרך כלל בכאן ועכשיו. לכן, היא לעיתים רחוקות עוסקת בחשיבה אסטרטגית לטווח ארוך, במיוחד לא דרך עדשת הפחתת סיכונים.

 

עמותת אלתר שואפת לנצל את מאגר המשאבים העשיר שהמדינה מספקת, בשיתוף פעולה עם חוקרים, יזמים ומקבלי החלטות, כדי להבטיח את רווחת הדורות הבאים ולעבוד למניעה, צמצום ובניית חוסן מול איומים פוטנציאליים לרווחה ארוכת הטווח. אלתר פועלת עם חוקרים ומקבלי החלטות דרך עדשת מדיניות הפחתת סיכונים.

 

תחומי עיסוק:

מחקר

אנחנו מבצעים מחקר, בונים את בסיס הראיות הנחוץ לשמירה על קיומה המתמשך של האנושות ועל חוסנה מול איומים פוטנציאליים. אנחנו מבצעים מחקר פנימי וכן בשיתוף פעולה עם האקדמיה ומכוני מחקר.

קידום מדיניות


אנחנו עובדים על מנת לנצל את בסיס הראיות כדי לספק למקבלי ההחלטות את הכלים, הידע והתמיכה הנחוצים ליישום מדיניות ותקנות עמידות בפני סיכונים. אנחנו משתפים פעולה עם מקבלי ההחלטות, מקיימים שולחנות עגולים, משתתפים בפורומים עולמיים, ופועלים לקידום מדיניות כוללת של הפחתת סיכונים הן בישראל והן ברחבי העולם.

קהילה

אנו עובדים לבניית קהילה של חוקרים ומקצוענים שמתאמצים לבנות עתיד טוב דרך עדשת הפחתת סיכונים. אנו מקיימים כנסים ואירועים לבניית קהילה וגם עובדים לזיהוי ולגידול הקריירות של אנשים עם יכולת גבוהה לתרום למחקר ו/או מדיניות בסיכונים גלובליים קטסטרופיים (GCR) ברמה מקומית וברחבי העולם.

הצוות

דוד מנהיים
מייסד, מנהל מחקר ומדיניות
דוד הנו חוקר מדיניות ציבוריתו מתמחה בסיכונים ביולוגיים וטכנולוגיים ובהשפעות של טכנולוגיות חדשות. הוא חקר נושאים הקשורים בנגיף הקורונה, עתיד התגובה והניטור למגפה וכן עסק בחיזוי סיכונים של AI בבנק העולמי, במועצה לסיכונים אסטרטגיים ובמכון העתיד של האנושות באוקספורד. לד”ר מנהיים יש עשרות פרסומים בכתבי עת אקדמיים החל מחיזוי טכנולוגי ושינוי חברתי ועד למחלות זיהומיות קליניות, מביטחון בריאות ועד ביולוגיה חישובית. עבודתו האחרת על ההשלכות, הסיכונים והניהול של טכנולוגיות חדשות הופיעה ב”עניינים חוץ” ובפרסומים אחרים.
נחם שפירא
מנהל תפעול

נחם הוא מנהל התפעול באלתר. בנוסף לעבודתו לדאוג שהעמותה פעולת באופן שותף ביום-יום הוא גם עובד במספר פרויקטים, במיוחד אלו שבו הוא יכול לשמש בבקיאות והרקע שלו בבריאות הציבור. טרם הצטרפותו למכון, נחם עבד לבנות מערכות בריאות ופרויקטים לקידום בריאות קהילתית ברחבי העולם. כמו כן, הוא ערך מחקר על חינוך לבריאות הציבור ועל איסוף נתונים לתכנון שירותים עירוניים. נחם הוא בוגר תואר ראשון מאוניברסיטת מרילנד (ארה”ב) ותאור שני בבריאות הציבור באוניברסיטה העברית.

אשר בראס
עמית תקנים ובינה מלאכותית

אשר הוא חוקר המתמקד בבינה מלאכותית באמצעות עדשת תקנים ואבטחת סייבר. עבודתו עם ALTER היא בשילוב עם עבודתו ב-Institute for AI Policy and Strategy (IAPS), שם הוא חוקר בצוות ממשל המחשוב. אשר שימש בעבר כראש צוות ניתוח הסייבר ב-Cynerio, סטארט-אפ בתחום אבטחת סייבר במכשור רפואי. אשר שירת כקצין אבטחת סייבר ביחידת 8200 והיה חוקר טכנולוגי בכיר במשרד ראש ממשלת ישראל. אשר הוא בעל תואר ראשון במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים מהאוניברסיטה הפתוחה.

השותפים שלנו

אוניברסיטת חיפה I הטכניון

חברות מוסדית

אנחנו גאים להיות חברים ומשתתפים אקטיביים ב- US Artificial Intelligence Safety Consortium (AISIC) של המכון הלאומי לתקנים טכנולוגי של ממשלת ארה”ב (NIST) וב- Pandemic Action Network.